Karaff, troligen för Notsjö glasbruk, 1800-talets slut.

Klart och opalglas. Totalhöjd ca 22 cm och diameter 12,5 cm. Förgyllning med Helsingfors-tema mot blå bakgrund. Litografier troligen från Fredrik Liewendals "Vyer af Helsingfors och dess omgifningar".

Åldersrelaterat slitage. Slitage i förgyllning. Smärre fläckar och repor.

Klubbat pris
400
E
U
R
4 476
S
E
K
423
USD
Utropspris
500 - 700 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (5 bud)
4
29 maj 11:17
400 EUR
2
28 maj 16:51
280 EUR
3
25 maj 18:20
250 EUR
2
24 maj 19:53
200 EUR
1
23 maj 22:48
50 EUR
Alla tider är i CEST