105
1547657

Ernst Billgren & Mats Theselius

(Sverige, Födda 1957 respektive 1956)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 340 - 1 790 EUR
1 420 - 1 890 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

För konditionsrapport kontakta specialist
Karl Green
Stockholm
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25

stol/skulptur, "Tronen", ed. 41/100, Källemo, Värnamo efter 1991.

Gjutjärn, delvis emaljerat samt infattat med mosaik, klädd i älgskinn, monogramsignerad och numrerad EB/MT 41/100. Längd 34 cm, bredd 24 cm, höjd 36,5 cm.

Smärre slitage och patina.

Övrig information

Modellen formgiven 1991 och utförd i en upplaga om 100 numrerade exemplar.